-zoznam článkov vydaných v slovenských novinách.
Author: admin
Submitted by:   Date: 11:59 14-03-2006
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
BRATISLAVSKÝ HRAD V TLAČI.


16.09.2010 - Na rekonštrukcie hradu bude výrazne menej peňazí
Kapitálové výdavky v roku 2011 klesnú o 67,1 percenta, čo je spôsobené výrazným poklesom vo výdavkoch rozpočtovaných na rekonštrukciu Bratislavského hradu.

Kancelária Národnej rady SR bude v budúcom roku hospodáriť s nižším rozpočtom ako tento rok. Dôvodom je výrazný pokles peňazí rozpočtovaných na rekonštrukciu Bratislavského hradu. Rozpočet kancelárie, ktorého plánované výdavky na budúci rok sú 26,8 mil. eur, zahŕňa plnenie funkcií a činnosť poslancov a parlamentných výborov vrátane odmien asistentom poslancov, prevádzku poslaneckých kancelárií, ubytovanie poslancov mimo parlamentného ubytovacieho zariadenia a činnosť poslaneckých klubov. Rozpočtované výdavky sú oproti tomuto roku nižšie o 35,5 percenta.

Osobné výdavky na budúci rok sú rozpočtované na úrovni 14,4 mil. eur, čo je v porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom o 9,5 percenta menej.

Viac: www.webnoviny.sk / Na rekonštrukcie hradu bude výrazne menej peňazí - 16.09.2010

07.06.2010 - Pred hradom odhalili sochu Svätopluka na koni
Podľa premiéra Roberta Fica sa rodí nová tradícia, nový pilier štátnosti a nové pútnické miesto. Predseda parlamentu Pavol Paška vyzdvihol Svätopluka ako symbol jednoty a spolupatričnosti. Voči ceremónii i osobe autora pomníka vyslovovali pred hradom nesúhlas mladí umelci s červenými transparentmi.

Sochu Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu odhalili v nedeľu večer za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov. Pomník podľa prezidenta Ivana Gašparoviča vyjadruje "našu zakorenenosť a podstatu.“ Hlavu štátu tiež trápi, že po Svätoplukovom panovaní prišlo niečo, čo trvá možno dodnes – malosť elít a roztrieštenosť. Veľká Morava podľa Gašparoviča predstavuje prameň, z ktorého sa slovenská kultúra napája aj dnes. Spojená Európa pokračuje podľa prezidenta vo Svätoplukovom posolstve – jednote a solidarite.

Viac: www.webnoviny.sk / Pred hradom odhalili sochu Svätopluka na koni - 07.06.2010

29.04.2010 - Časť Hradu sprístupnia už počas leta
Niekoľko priestorov rekonštruovaného Bratislavského hradu by mali sprístupniť už počas tohto leta. Má ísť o slávnostné schodisko či dve sály v južnom krídle na prvom poschodí hradného paláca.

Podľa hlavného architekta rekonštrukcie
Ivana Masára po celkovej obnove Hradu by mali byť v miestnostiach, kde sa rekonštruuje, pôvodné rokokové interiéry s bohatou štukovou výzdobou, ktorá bude navyše zlatená. Ide o interiéry z obdobia
Márie Terézie, ktoré zrekonštruujú do podobného výrazu, ako sú napríklad tereziánske priestory vo viedenskom Hofburgu alebo Schönbrune.

Viac: www.bratislavskenoviny.sk / Časť Hradu sprístupnia už počas leta - 29.4.2010

22.04.2010 - Na Hrad by z tunela mohol viesť výťah
O nápade sprístupniť Bratislavský hrad prostredníctvom výťahu aj z električkového tunela a o riešení parkovania v areáli Hradu sme sa pozhovárali s hlavným architektom rekonštrukcie Ivanom MASÁROM.

Prišli sme s myšlienkou urobiť výťah z električkového tunela na Hrad, keďže tunel ide pod hradným areálom. Táto idea je zatiaľ iba nakreslená, ale uskutočnili sa už aj prvé
rozhovory medzi Kanceláriou národnej rady
SR a magistrátom. Projektanti rekonštrukcie tunela teraz skúmajú, aké
opatrenia by si to vyžadovalo, aby sa to dalo zrealizovať.

Viac: www.bratislavskenoviny.sk / Na Hrad by z tunela mohol viesť výťah - 22.4.2010


06.01.2010 - Hrad bude nový aj zvnútra

Po obnove fasády sa začalo aj s rekonštrukciou vnútorných priestorov. Teraz sa už robí kúrenie, omietky a stropy v niektorých sálach.

Nezostane potemkinovský, môžu si už dnes o Hrade povedať obyvatelia hlavného mesta. Vláda v rozpočte vyčlenila na jeho rekonštrukciu 14,9 milióna eur (skoro pol miliardy korún). Kompletná obnova sa teda pre krízu nezastaví v polovici a Hrad nebude nový len zvonka, ale bude sa môcť využívať aj na spoločenské účely.

Minulý rok totiž nebolo jasné, či sa nebude musieť prikročiť k zakonzervovaniu stavby, keďže zvyšok peňazí po prvej fáze - „vypitvaní“ hradu a obnove fasády - nebol istý.

Viac: www.SME.sk / Hrad bude nový aj zvnútra - 6.1.2010

> 1 < [2] [3] [4] [5]


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk