Kamenický hrad?
Author:
Submitted by: BibraX   Date: 00:40 16-11-2010
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
aktualizované: 16.11.2010, 22:00
Na maďarskom diskusnom fóre "VÁRAK - VÁRROMOK", naši maďarskí priatelia uverejnili nie veľmi kvalitné fotografie z výstavy, ktorá v týchto dňoch prebieha v Budapešti. Na výstave sú prezentované fotografie Jána Müllnera (Müllner János), narodeného v roku 1870 v Budapešti, ktorý okrem iného vytvoril bohatý fotografický materiál z hradov bývalého Uhorského kráľovstva (hlavne zo začiatku 20.stor.).

K výstave si môžete informácie pozrieť na stránke mut-kor.hu (portál o histórii). - za informácie o výstave ďakujem Milanovi alias "vlci-tlcik", ktorý ich uverejnil na obnova.sk.

Priatelia obraciam sa na vás s prosbou o radu. Zaujala ma jedna fotografia, pri ktorej predpokladám, že ide o Kamenický hrad. Prosím pozrite si nižšie uverejnenú fotografiu.

V prípade, že ide naozaj o fotografiu z Kamenického hradu, tak ide o jedinečný záber časti hradu, pravdepodobne so zvyškom portálu. Pravdepodobne ide o východnú časť hradu.

Svoje názory mi napíšte buď do komentára (ti čo ste na stránke registrovaní), alebo do návštevnej knihy (tí čo nie ste ešte na stránke registrovaní, alebo na mail admin[udenáč]castrum.sk).


Doplnené 16.11.2010, 22:00
Okrem fotografie s už zaniknutými múrmi vo východnej časti hradu (I.), som umiestnil fotografie západnej časti (II.), na ktorej je výrazná ruina, pravdepodobne, valcovej veže. Na tretej fotografii (III.) neviem určiť o ktorý múr ide?! S najväčšou pravdepodobnosťou nejde o časť s oknom, vo východnej časti hradu). Porovnajte fotografie. Ak sa vám podarí identifikovať jednoznačne aspoň dva identické body na priložených fotografiách dajte mi prosím vedieť. Ďakujem a prajem veľa šťastia priatelia.I. Východná časť hradu.


Hrad Kamenica? Horná fotografia, Hrad Kamenica 20.3.2010, autor: Ján Barič |BibraX|. Dolná fotografia, ?hrad Kamenica? zdroj: VÁRAK - VÁRROMOK - forum.index.huII. Západná časť hradu a bašta pod východnou časťou hradu.
III. neznámy múr. Ak sa vám podarí identifikovať tento múr prosím dajte mi vedieť. Z najväčšou pravdepodobnosťou nejde o múr s oknom a štrbinovou strieľňou (pozri nižšie). V ľavej časti je vidieť, že múr je stavaný na skale, ktorá pri múre s oknom sa nachádza oveľa nižšie. Hľadal som aj identické kamene v múre na priložených fotografiách.
Mám tri tipy:
1. bašta na pôdoryse označená II./3
2. na fotografii I. Východná časť hradu, by mohlo ísť o múr označený 5.? (z uvedených troch možností sa mi zdá táto asi najmenej pravdepodobná)
3. bašta pod valcovou vežou (na pôdoryse je veža označená II./2) vľavo.

Neznámy múr.

Múr s oknom a štrbinovou strieľňou.

Múr s oknom a štrbinovou strieľňou.


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk